بوتیل یخچال رودخانه خشک شدن رودخانه رودخانه

بوتیل: یخچال رودخانه خشک شدن رودخانه رودخانه خشکی پدیده عجیب کانادا سرقت رودخانه

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی سعودی ها جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران تمام عیار وارد میدان شده است اند ,

فرید زکریا در واشنگتن پست نوشت: دونالد ترامپ این هفته در سفر آسیایی خود یک صحبت انجام داد. تعجب آور نیست که او فکر کند این صحبت برایش یک موفقیت فوق العاده بوده

سعودی ها جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران تمام عیار وارد میدان شده است اند ,

تنش ها در خاورمیانه اوج خواهد گرفت؛ سعودی ها جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران تمام عیار وارد میدان شده است اند

عبارات مهم : ایران

یادداشت فرید زکریا در واشنگتن پست:

تنش ها در خاورمیانه اوج خواهد گرفت؛ سعودی ها جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران تمام عیار وارد میدان شده است اند / استراتژی بن سلمان شکست خواهد خورد / ترامپ خود را درگیر حمایت جانانه از عربستان کرده؛ این خطرناک است

سعودی ها جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران تمام عیار وارد میدان شده است اند ,

فرید زکریا در واشنگتن پست نوشت: دونالد ترامپ این هفته در سفر آسیایی خود یک صحبت انجام داد. تعجب آور نیست که او فکر کند این صحبت برایش یک موفقیت فوق العاده بوده هست. او در توییترش گفت:”کشور بزرگ ما دوباره در آسیا مورد احترام قرار گرفته هست. “

به گزارش انتخاب؛ در ادامه این مقاله آمده است: ولی تمام داده های نظرسنجی اخیر در منطقه خلاف این را نشان می دهد. تمرکز مهم سفر ترامپ بر ژاپن و کره جنوبی بود، ولی تنها 17 درصد از مردم کره جنوبی و 24 درصد ژاپنی ها گفته اند که به او اعتماد دارند، بسیار کمتر از 88 درصد و 78 درصد از کسانی که به رییس جمهور اوباما در دور دوم ریاست جمهوری اش ابراز اعتماد داشته اند. ادبیات بکار رفته به وسیله ترامپ راجع به منافع شخصی و بحث “نخست آمریکا”، به وسیله آسیایی ها به عنوان نشانه ای از میل به آمریکا به انزوا نگریسته شد، این درست در نقطه برابر سیاست باز، برون گرایانه و دستورکارهای جاه طلبانه رییس جمهور چین، شی جین پینگ بود.

با این حال، سیاست خارجی ترامپ با یک چالش تازه مواجه است که می تواند اوضاع خاورمیانه که اکنون هم ناپایدارترین بخش دنیا هست، را مختل کند. ترامپ به مجموعه ای غیرعادی از کارها در عربستان سعودی چراغ سبز نشان داده که تنها می تواند به عنوان یک انقلاب از اوج توصیف شود. بعضی از آنها اصلاحات واقعی و طولانی مدت را به ذهن متبادر می سازند، ولی به نظر می رسد همه آنها خطر بی ثباتی در عربستان سعودی و خاورمیانه را به همراه دارند.

فرید زکریا در واشنگتن پست نوشت: دونالد ترامپ این هفته در سفر آسیایی خود یک صحبت انجام داد. تعجب آور نیست که او فکر کند این صحبت برایش یک موفقیت فوق العاده بوده

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، جهت تقویت قدرت در همه جهات، با زندانی کردن روحانیون محافظه کار از یک سو و پشتیبانی از اصلاحات سیاسی از سوی دیگر گام برداشته هست. آخرین هدفهای او، بعضی از قدرتمندترین شاهزاده های کشور، از جمله رییس گارد ملی و همچنین سرمایه دار میلیاردر ولید بن طلال بودند.

یک دولتمرد و بازرگان عالی رتبه عرب به ما گفت دلایلی که جهت این بازداشتها گفته می شود، مشکوک به نظر می رسد. وی گفت: “هر شاهزاده در عربستان سعودی، در فساد نهادینه شده است ای که در سیستم جاسازی شده است کاملا سهیم هست. اگر این اقدام ها واقعا جهت مبارزه با فساد بود، ولید آخرین شاهزاده عربستانی است که باید به زندان برود”

اگر مبارزه با تروریسم نگرانی مهمی بود، نباید محمد بن نایف تحقیر می شد، کسی که وارث تاج و تخت بود، و اکنون حساب های بانکی اش مسدود شده است هست. در دهه گذشته، نایف با واشنگتن همکاری نزدیکی در پیگیری جنگ علیه القاعده و گروه های تروریستی مشابه داشت و به طور مرتب و به وفور به وسیله مقامات آمریکایی مورد ستایش قرار گرفت. ولی در حق این متحد دیرپا، سخنانی غیرمعمول گفته شد و عجیب تر آنکه ترامپ حمایت اش را از این تصفیه و پاکسازی، که تاکنون بدون اتهام های مشخص و یا طی روندهای قانونی بوده، اعلام کرد.

سعودی ها جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران تمام عیار وارد میدان شده است اند ,

عربستان سعودی از لحاظ تاریخی سه ستون ثبات دارد. ابتدا خانواده سلطنتی هستند، گروهی بزرگ با 15 تا 30 هزار عضو که با ستون دوم جامعه عربستان، یعنی قبایل، ازدواج کرده اند. این دو با ستون نهایی، یعنی مذهبیون ارتدوکس کشور که قدرت آن طی چهار دهه گذشته رشد کرده هست، در اتحاد هستند. محمد بن سلمان حرفهای درستی در مورد اعتدال مذهبی می گوید که بر هر سه ستون قرار گرفته هست. در انجام این کار او قصد دارد کل ساختار رژیم سعودی را از یک دولت حمایتگر مبتنی بر اجماع به دولتی پلیسی مبتنی بر کنترل متمرکز عوض کردن دهد.

آیا این سیاست کارایی دارد؟

اما معما و خطر بزرگتر این است: در حالی که این دستورالعمل داخلی متهورانه و جسورانه، اتخاذ شده، پادشاه آینده عربستان یک سری کارها تهاجمی در خارج از کشور نیز صورت داده هست. او مداخله عربستان سعودی در یمن را با بمبارانها و محاصره هوایی، زمینی و دریایی شدت یافتن کرد و همچنین تلاش در محاصره قطر داشته هست، با این امید که این کشور را به یک دولت مطیع و پیرو تبدیل کند. ظاهرا او نخست وزیر لبنان را مجبور به استعفا کرد به امید اینکه دولت تحت سلطه شیعیان را بی ثبات کند. همه اینها بخشی از تلاش جهت مبارزه با نفوذ منطقه ای رو به رشد کشور عزیزمان ایران است.

فرید زکریا در واشنگتن پست نوشت: دونالد ترامپ این هفته در سفر آسیایی خود یک صحبت انجام داد. تعجب آور نیست که او فکر کند این صحبت برایش یک موفقیت فوق العاده بوده

اینها ابزارهایی خشن جهت چالش پیچیده ای است که خاورمیانه نام دارد. سعودی ها تلاش دارند حزب الله تحت حمایت کشور عزیزمان ایران را از جایگاه قدرت اش در لبنان بیرون برانند و قطر را به خاطر ارتباط ادعایی اش با این گروه مجازات کنند. ولی چند سالی است که سعودی ها و آمریکایی ها در یک ائتلاف ناگفته با حزب الله علیه داعش وارد عمل شده است اند. داعشی ها به طور عمده به وسیله نیروهای کردی حمایت شده است از سوی آمریکا و شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران، شکست داده شدند. این درست است که نفوذ کشور عزیزمان ایران در بعضی مناطق منفی بوده ولی در بعضی دیگر از مناطق بافایده نیز بوده است.

به هر حال، به نظر نمی رسد استراتژی سعودی کار کند. جنگ یمن به یک فاجعه تبدیل شده است و یک دولت ضعیف، ورشکسته و خشمگین از سیاستهای ریاض را در مرز عربستان سعودی به وجود آورده هست. قطر تسلیم نشده و به نظر نمی رسد چنین اتفاقی نیز بیافتد. تاکنون، شیعیان در لبنان مسئولانه عمل کرده اند، حاضر به پذیرفتن هیچ وعده ای نشده و کشور را به سوی جنگ داخلی هدایت نکرده اند. ولی در کل خاورمیانه، تنش ها در حال زیاد کردن هست، فرقه گرایان به تناوب مناطقی را اشغال می کنند، و با چندینه اتفاق یا محاسبه اشتباه، همه چیز می تواند از کنترل خارج شود. با حمایت سرسختانه ترامپ از استراتژی عربستان سعودی، آمریکا هر روز بیش از گذشته خود را به گودال عمیق خاورمیانه می کشاند.

سعودی ها جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران تمام عیار وارد میدان شده است اند ,

واژه های کلیدی: ایران | سیاست | آمریکا | سعودی ها | عربستان | آمریکایی | عربستان، | خاورمیانه | دونالد ترامپ | مقامات آمریکا | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog